szybkość działania komputera

Starfire, czyli Gwiazdka z serialu Teen Titans

Bohaterów różnych komiksów jest setki, o ile nie tysiące. Niektórzy zostali wyniesieni przez produkcje na dużym ekranie do miana tych popularnych. Wyróżniamy także liczne seriale i serie, których bohaterowie, choć nie tacy popularni, to wciąż rozpoznawalni przez wiele osób niemających styczności z komiksami. Jedną z takich postaci jest Starfire znana głównie z przygód w drużynie Teen Titans wydawanych przez DC Comics. W polskim tłumaczeniu znana jako Gwiazdka, lecz oryginalnie jej imię brzmi jeszcze inaczej. W tym artykule przybliżymy jej postać, w tym także opiszemy historię i wymienimy serie, w których występowała. 

Starfire – historia i opis postaci

Historia Starfire

Starfire pojawiła się po raz pierwszy w 1980 roku w publikacji DC Comics Presents vol. 1 #26. Jej twórcami są Marv Wolfman i George Pérez. Dużą popularność (szczególnie wśród dzieci) zdobyła dzięki serialowi animowanemu Teen Titans. To właśnie stąd jej polski pseudonim, czyli Gwiazdka.

Historię samej postaci w fikcyjnym świecie DC Comics warto zacząć od jej prawdziwego imienia. Starfire tak naprawdę nazywa się Koriand’r i pochodzi z planety Tamaran. Z powodu tego, że u jej starszej siostry Blackfire moce latania ujawniły się pierwsze, Starfire straciła możliwość objęcia tronu w przyszłości. Obie zostały wysłane na szkolenie, lecz Blackfire z niego uciekła i sprzymierzyła się z rasą kosmitów. Ci korzystając z jej wiedzy, postanowili zaatakować rodzimą planetę Starfire. Jedyną możliwością na uniknięcie konfliktu było oddanie jej kosmitom w niewolę. W ten oto sposób Koriand’r była torturowana przez 6 lat. Wraz z siostrą uciekły z niewoli, jednak zaraz potem trafiły w ręce sadystycznej rasy naukowców. Gdy Starfire uciekła, udała się na naszą planetę, by dołączyć do drużyny Teen Titans jako gwiazdka. Pocałowanie Robina (tak, tego od Batmana) pozwoliło jej poznać język angielski. Niestety jej rodzinna planeta została zniszczona, więc Starfire musiała uznać Ziemię za swój nowy dom.

Umiejętności Starfire

Z racji pochodzenia, Koriand’r może pochłaniać energię promieniowania słonecznego. Potrafi nią miotać, co jest jej podstawową mocą. Na pewnym etapie przygód zyskuje także zdolność emisji wiązki energii z oczu. Do tego posiada nadludzką wytrzymałość, siłę i kondycję, no i oczywiście umiejętność latania.

Teen Titans i nie tylko – pozostałe serie DC Comics z Gwiazdką

Oprócz Teen Titans Gwiazdka występuje także w wielu innych seriach DC Comics. Wymienić można tu „Red Hood and the Outlaws”, „Justice League”, „Countdown to Adventure”, „52” i wielu innych. Dzięki sporej popularności Starfire pojawiła się w wielu serialach animowanych, a także w serialu aktorskim. Jest także obecna w grach komputerowych. 

Starfire w uniwersum DC Comics to nie tylko Gwiazdka! 

Co ciekawe, pseudonimem Starfire posługiwały się także inne postacie z uniwersum DC Comics. Można tu mówić o rosyjskim superbohaterze Red Star, który był nazywany wcześniej właśnie Starfire.  Ponadto tym samym pseudonimem była nazywana bardzo zbliżona do naszej bohaterki postać Starfire, będącej połączeniem Czerwonej Sonji i Killravena z Marvel Comics.