Jednoosobowa działalność w Hiszpanii- jak ją założyć?

Dzięki rejestracji firmy w Hiszpanii można swobodnie prowadzić swój biznes w tym kraju i płacić tutaj podatki według obowiązującego prawa. Jednakże, jak w każdym państwie, aby w ogóle wystartować z firmą, trzeba zapoznać się z szeregiem formalności, które dotyczą procesu rejestracji. Dobrze jest też być przygotowanym na to, że konieczne będzie poruszanie się w ramach obowiązującego tutaj języka urzędowego. Osoby doświadczone, które mają świadomość tego, jakie wymagania trzeba spełnić, aby powstała firma w Hiszpanii często wypowiadają się na temat dużego podobieństwa w kwestiach proceduralnych pomiędzy Polską a Hiszpanią.

Dla niektórych osób, które już kiedyś prowadziły firmę w Polsce być może będzie to stanowiło pewne ułatwienie. Oprócz możliwości rejestracji działalności jednoosobowej, alternatywne rozwiązanie stanowi możliwość lokowania spółki. I tutaj także, będziemy mieć do dyspozycji co najmniej kilka jej wariantów- tak samo jak w Polsce. Najpopularniejszym rodzajem spółki, jaką zakładają początkujący przedsiębiorcy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (istnieje nawet jej uproszczony wariant dla nowych podmiotów), natomiast najczęściej występującym rodzajem spółki w Hiszpanii okazuje się być spółka akcyjna, w przypadku której mamy już do czynienia ze sporym kapitałem początkowym.

Rozliczanie się z urzędem skarbowym

Tak, jak i w każdym innym państwie, a także w Polsce, prowadzenie działalności na terenie Hiszpanii to konieczność regularnego rozliczania się z urzędem skarbowym. Jeśli czujemy się na siłach- możemy podjąć się wykonywania takich rozliczeń samodzielnie. Dobrym pomysłem na start jest też zlecenie tego do tamtejszego biura księgowego, które będzie prowadziło księgowość w naszym imieniu. Wiele biur księgowych dodatkowo zajmuje się doradztwem biznesowym, można więc w takim miejscu szukać wsparcia jeszcze zanim dokonamy rejestracji, jeśli jakieś wymogi formalne budzą nasze wątpliwości lub jeśli nie do końca wiemy, jaki następny krok powinniśmy podjąć.