laptop

Co wybrać: komputer stacjonarny czy laptopa?

W każdym domu przydaje się chociażby jeden komputer. Czasem bowiem trzeba załatwić coś, co najlepiej wykonuje się na komputerze, może też zaistnieć konieczność skorzystania ze skanera czy drukarki. W przypadku osób uczących się- zarówno dorosłych jak i dzieci, sprzęt tego typu jest właściwie nieodzowny. Jeśli więc już wiemy, że powinniśmy taki komputer zakupić- czas podjąć decyzję, czy ma to być laptop czy komputer stacjonarny. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje spore zalety. Najlepiej więc przed zakupem zorientować się w kosztach oraz we własnych potrzebach. Zazwyczaj bowiem wybór jednego czy drugiego rozwiązania jest podyktowany sposobem użytkowania takiego sprzętu w praktyce.

Czy istotne jest dla nas, aby sprzęt był mobilny?

Jest to tak naprawdę kluczowa kwestia, która różnicuje taki sprzęt- jego mobilność. Jednocześnie, trudno o lepiej zauważalną różnicę pomiędzy komputerem stacjonarnym, a laptopem. Komputer stacjonarny jest na pewno wygodniejszy do wielogodzinnej pracy. W wielu firmach, a nawet w małych, jednoosobowych działalnościach gospodarczych znajdziemy właśnie komputery stacjonarne. Do takiej jednostki roboczej można podpiąć dwa monitory, co również znacząco ułatwia i przyspiesza przeglądanie, analizowane czy też projektowanie. Można więc powiedzieć, że komputer stacjonarny jest do tego celu lepszy. Jeśli jednak nasza praca ma charakter dorywczy, a więc na przykład pracujemy dużo, ale z różnych miejsc i o różnych porach, a co za tym idzie, chcielibyśmy zawsze móc mieć taki komputer ze sobą- jedynym odpowiednim rozwiązaniem będzie laptop. Jeśli więc ta mobilność jest dla nas istotna, dodatkowo podczas analizy poszczególnych modeli laptopów powinniśmy brać pod uwagę ich wagę. Notebooki czy ultrabooki to komputery bardzo lekkie, kompaktowe i zaprojektowane z myślą o tym, aby móc wszędzie je ze sobą zabierać.

Wersja dla wygodnych

Oczywiście, trzeba wziąć także pod uwagę fakt, że w przypadku komputera stacjonarnego, poszczególne elementy wyposażenia całości trzeba będzie skompletować samodzielnie. Minimalnie, trzeba więc zakupić jednostkę roboczą, monitor z wbudowanymi głośnikami lub osobno głośniki, a także myszkę oraz klawiaturę. Zupełnie inaczej jest w przypadku laptopa- kupując jeden produkt wszystko to mamy razem w ramach jednego komputera, który po prostu zawiera te elementy w swoim wnętrzu. Jest to więc wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy myśleć o doborze każdego z tych elementów z osobna.

Kiedy jednak mimo wszystko oczekujemy czegoś więcej

Komputer stacjonarny ma jeszcze jedną, dość istotną zaletę. Można znacznie łatwiej go rozbudowywać, dodawać mu nowe podzespoły lub mocować kolejne dyski. Tym samym daje on większe możliwości osobie, która się na tym zna, która tego potrzebuje i której na takiej właśnie funkcji komputera zależy najbardziej. Dodatkowo, niektóre podzespoły czy rozszerzenia, które mogą się nam okazać potrzebne są dostępne w wersjach tylko i wyłącznie na komputery stacjonarne.