Ogólne informacje o systemie podatkowym w Hiszpanii

Kwestie podatkowe zazwyczaj najmocniej powinny interesować te osoby, które noszą się z myślą o założeniu własnej firmy w Hiszpanii. W końcu każdy chyba ma taką świadomość, że podatki trzeba płacić, pytanie dotyczy tylko tego, w jaki sposób. Z pewnością, własna działalność to ogromne wyzwanie, ale najczęściej nie podejmują się tego przypadkowe osoby, a raczej ci, którzy już od jakiegoś czasu mieszkają w danym miejscu, znają rynek, mają doświadczenie w określonej branży i po prostu dobrze wiedzą czego chcą.

Tym samym robią praktyczny użytek z posiadanej wiedzy. Tak, jak i w Polsce, także w Hiszpanii będziemy mieć taką możliwość, aby zajmować się księgowością swojej firmy samodzielnie. Alternatywą jest zatrudnienie odpowiedniego biura księgowego, chociażby takiego jak Gestoria Ramon Santafe S.L.P. Pamiętajmy jednak o tym, że samodzielne prowadzenie księgowości za granicą może naprawdę nie być łatwe, może wymagać od sam rozległej wiedzy, którą trzeba będzie przyswoić sobie właściwie od zera. Trzeba więc zadecydować, czy faktycznie będziemy chcieli poświęcić na to swój czas.

 

Podatek Vat- jak wygląda w Hiszpanii?

 

Warto wiedzieć o tym, że ogólna, podstawowa składka wynosi 21% Vat. Hiszpania przewiduje jednak także obniżone stawki, które dotyczą określonych produktów oraz usług. Rejestracja nowego płatnika podatków w Hiszpanii zazwyczaj trwa około 2-3 tygodnie czasu. Wśród obniżonych stawek Vat, stawka 10% została przewidziana między innymi dla usług gastronomicznych, a także hotelarskich. Ta sama stawka, czyli obniżona, obowiązuje w przypadku transportu osobowego. Jeszcze jedną, obniżoną stawką jest 4% Vat dla żywności, lekarstw, prasy oraz usług budowlanych. Mając jakiekolwiek wątpliwości, co do sposobu płacenia podatków w Hiszpanii, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady księgowej. Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, będzie ono w stanie na bieżąco dokonywać dla nas optymalizacji podatkowych w ramach obowiązującego prawa, co stanowi naprawdę bardzo korzystną opcję dla każdej firmy.