szybkość działania komputera

Czas przyspieszyć działanie komputera!

Spowolnienie działania naszego sprzętu może mieć różną przyczynę. Czasem trzeba więc spróbować różnych rzeczy, aby faktycznie któraś zadziałała. Z jednej strony nasz sprzęt może być już wiekowy, a jego parametry odrobinę zacofane, co sprawia, że nawet najprostsze i najbardziej prozaiczne czynności zaczynają zajmować nam całe wieki. W takim przypadku jedyne, co może pomóc to wymiana sprzętu na nowy. Innym powodem spowolnienia działania komputera może być jego zaśmiecenie lub też przyjęte ustawienia jego pracy. Wobec tego, jak przyspieszyć działanie komputera i sprawić, aby praca na nim była bardziej komfortowa?

Przyspieszamy już na starcie

Bolączką wielu osób jest to, że ich komputer bardzo wolno się uruchamia. Czasem nawet można się zastanawiać nad tym, czy w ogóle go wyłączać w sytuacji, kiedy to ponowne uruchamianie naprawdę zajmuje tak wiele czasu. Dlatego też jedną z podstawowych czynności jest sprawdzenie, jakie aplikacje i programy mają zapisane, że uruchamiają się razem z systemem. W swoim założeniu ich uruchamianie ma być dla nas przydatną funkcją, ale w praktyce często tak nie jest. Jak łatwo sobie wyobrazić, dodatkowo obciążają one start i wydłużają czas uruchamiania się komputera. Wystarczy w okienku wyszukiwania plików i komputerów wpisać komendę „msconfig” i przejść do zakładki „uruchamianie”, aby otrzymać listę aplikacji startujących razem z systemem, a następnie mocno ją ograniczyć. Nie powinniśmy być też zaskoczeni faktem, że możemy tutaj znaleźć złośliwe oprogramowanie, które mogło zainstalować się nam z sieci, a nie zostało w żaden sposób wyłapane przez nasz program antywirusowy. Takie pliki tym bardziej należy skontrolować i usunąć.

Ważny proces defragmentacji, a także czyszczenie rejestru

Tak naprawdę to właśnie defragmentacja dysku jest dedykowaną funkcją systemu do robienia porządków. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że proces ten jest dość czasochłonny, a tym więcej czasu zajmuje im więcej rzeczy posiadamy na dysku. W skrajnych przypadkach defragmentacja może zająć nawet do kilku godzin czasu! Po przeprowadzeniu tego procesu dobrze jest też wyczyścić rejestr Windows, w którym może się znajdować wiele pozostałości po aplikacjach i programach, które już kiedyś odinstalowaliśmy. Pliki tego typu nie są więc nam do niczego potrzebne. Do czyszczenia rejestru możemy wykorzystać jakieś ciekawe oprogramowanie, których w sieci znajdziemy sporo.

Porządek w plikach oraz czyszczenie przeglądarki

Czyszcząc komputer warto także pomyśleć o porządkach w plikach, a także o odświeżeniu swojej przeglądarki internetowej. Powinniśmy wyczyścić pliki cookies, pamięć podręczną cache, a także ewentualnie ograniczyć też ilość pozycji w historii przeglądania. Może się zdarzyć, że korzystając na komputerze głównie z przeglądarki będzie się nam wydawało, że zwolnił cały komputer, podczas kiedy to jedynie sama przeglądarka jest bardzo zaśmiecona. Warto też skontrolować rozszerzenia, jakie mamy dodane do przeglądarki, gdyż tutaj też często może pojawić się coś niepożądanego, co spowalnia nam pracę.